Z KULTURĄ MI DO TWARZY

Nasze przedszkole, a dokładniej trzy grupy ("Żeglarze", "Żabki" i "Jeżyki") od  października realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy", edycja III.
Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno, w tym kontakt ze sztuką. Istotnym zagadnieniem projektu jest propagowanie działań mających na celu kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z tradycjami i historią w sposób dostępny dla dziecka.
Projekt obejmuje IV moduły, z których wybiera się po 5 zadań do realizacji:
I MODUŁ - W KRAINIE MUZ
II MODUŁ - TU JEST MOJE MIEJSCE
III MODUŁ - KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
IV MODUŁ - KULTURY ŚWIATA
Zadania, które realizujemy ściśle współgrają z podstawą programową, kalendarzem przedszkolnym czy planowanymi wydarzeniami w grupach, w związku z tym bardzo naturalnie i szybko udaje nam się je wykonywać. Poniżej kilka z realizowanych tematów:
1. " W magicznym świecie dźwięków" - poznawanie instrumentów muzycznych, ich wyglądu i brzmienia nie tylko podczas zajęć, ale też poprzez spotkania z zespołem ProMusica. Udaje nam się dzięki temu zrealizować zadanie pt. "Spotkania z muzyką", czyli zaproszenie do placówki muzyków, zespołów muzycznych.
2. "Śladami przeszłości" - zwiedzanie muzeum (gr. "Żeglarze" odwiedziła Muzeum Historii Szczecina, "Jeżyki" - Muzeum Narodowe).
3. "Z wizytą w teatrze" - (gr. "Żeglarze" i "Jeżyki" z wizytą w Teatrze Lalek "Pleciuga").
4. "To warto zobaczyć" - opisanie i znalezienie wyjątkowego miejsca w swojej najbliższej okolicy (wycieczka "Żeglarzy" do Syrenich Stawów).
5. "Do hymnu!" - przygotowanie uroczystości patriotycznej z okazji świąt państwowych. Kształtowanie postawy szacunku wobec symboli narodowych - (apel z okazji Dnia Niepodległości zorganizowany przez "Żeglarzy" i udział wszystkich grup przedszkolnych).
6. "Na ile się znamy?" - zaprezentowanie swojego regionu w dowolny sposób (potrawa, strój, utwór itp.), u nas był to pasztecik szczeciński.
7. "Kodeks dobrego wychowania" - ustalenie zasad panujących w grupie w formie obrazkowej lub pisemnej i ich konsekwentne przestrzeganie,  połączony z "Tygodniem uprzejmości" - rozmowy dotyczące właściwego zachowania względem innych osób, zachęcanie przedszkolaków do niesienia pomocy innym (wszystkie grupy)
8. "Warto pomagać"  - włączenie się w akcję charytatywną "Dzień piżamy", zbiórka pieniędzy dla dzieci onkologicznych (całe przedszkole).
9. "Moje korzenie" - wykonanie drzewa genealogicznego w grupie "Żabki".
10. "Kochamy naszą planetę" - obchody "Dnia drzewa" - sadzenie drzew (wszystkie grupy), wyjście "Jeżyków" do |"Zwierzętarni" ZUT w Szczecinie.

To jeszcze nie wszystkie zadania projektowe, które zrealizowaliśmy, wiele też jeszcze przed nami!